Забита ванна – потрібне прочищення каналізації

Вода у ванній, раковині йде нестерпно повільно, каналізація потребує прочищення − потрібно терміново вживати заходів, але з чого почати? Пропонуємо практичні рекомендації щодо пошуку причини, − чому забита ванна. Шляхи розв’язування питання, профілактичні заходи для запобігання рецидиву забиття каналізаційної мережі – викладені нижче. Читайте.

Чому ванна забита

Навіть сучасна каналізація іноді відмовляє: погано йде вода у ванній. Або з'являється неприємний запах, чи гірше за те – засмічення зливу унітазу. Чому система не справляється зі своїми функціями?

Як виникає засмічення, яке потребує прочищення каналізації:

  1. Неправильна експлуатація порушує стабільну роботу. Безпосередню проблему викликають: Побутові забруднення. Особливо шкідливі жирові фракції, що осідають на стінках труб. Волосся, волокна тканин прилипають до таких нашарувань. Накопичуються в сифонах, згинах колін та стиках патрубків, утворюючи своєрідну сітку.

  2. Висока мінералізація води зумовлює осадження солей на ділянках, де змінюється напрямок, швидкість потоку.

  3. Водопровідна іржа затримується жиро-волосяними пробками, утворюючи непереборну перешкоду.

  4. Випадкове, або навмисне скидання в каналізацію великих залишків їжі, побутового сміття, ганчірок, предметів побуту.

  5. Зворотній потік. Забитий прибудинковий каналізаційний колодязь − причина неприємностей у мешканців нижніх поверхів: вода не йде, а рідина що зливається зверху, виявляється у вашій ванні.

Важливо. Не видаляйте будівельні відходи через унітаз! Цементно-вапняний розчин, фрагменти матеріалів, скупчившись у нижній точці, повністю перекривають каналізаційний стояк. Дуже важко після цього прочищати каналізацію.

Чинники, що впливають на це (з-за них ванна забита):

  • відсутність сіток на спускних горловинах раковини та ванної;

  • встановлення сифонів без запобіжних уловлювачів;

  • помилки монтажу каналізаційної траси: недотримання рекомендованих нахилів, кутів; звужений внутрішній прохід;

  • чим менший внутрішній діаметр трубопроводу, тим більше ухил по ходу потоку: від 0,02 (2 см на 1 м) до 0,03 для діаметрів 100 та 50 мм відповідно;

  • відсутність фільтрів грубого очищення на водопроводі, несправність зливного фільтра пральної машини, демонтаж аератора змішувача.

Особливі випадки

Чавунна труба втрачає пропускну здатність швидше за пластикову внаслідок корозії, більшої внутрішньої шорсткості, утворення перепадів по сполученнях елементів. Найчастіше чавунні каналізації не підлягають прочистці через повне заростання, крихкість стінок, що руйнуються від слабких ударів.

Імовірність засмічення суміщеного каналізаційного стояка кухні, туалету вище, ніж окремого, оскільки кухонні стоки насичені жировими сполуками. Мережа каналізації старої будівлі не розрахована на одночасну експлуатацію посудомийної, пральної машини. Якщо витрата перевищить проектну, вода тече повільно.

Індивідуальна каналізація приватного житла часто обладнана бетонною ямою. Через погану гідроізоляцію при підйомі ґрунтових вод відбувається переповнення резервуара, санітарним стокам нікуди йти. Сучасні септики треба оснащувати ізольованими пластиковими цистернами, що виключають інфільтрацію верхівки. Своєчасне спорожнення місткостей запобігає застою в санвузлі.

Засмічення немає, а вода не йде

Трапляється, що погано сходить брудна вода в унітазі, ванній, коли засмічення патрубків немає. Варіантів кілька:

  1. Забився стояк нижче за квартирне врізання. Після заповнення вільного об'єму труби рідина перестає проходити.

  2. Утворився повітряний затор у каналізації. При інтенсивному користуванні сантехнікою туалету й кухні рідина, діючи як поршень, захоплює повітря з труби, виникає розрідження. Падає рівень гідравлічного затвора унітазу, гурчить з горловини ванни. З відновленням повітряного тиску, відбувається витіснення рідини, що не встигла піти назад. Якщо скидання стоків триває, тиск не встигає зрівнятися з атмосферним. Процес стає коливальним, утворюються повітряні пробки. Перекриття фанового випуску на горищі чи даху призводить до аналогічних наслідків.

  3. Підклинює мембрану, маятниковий шибер сухого затвора: запірний механізм частково блокує прохід, необхідне розбирання, ремонт.

Зони розташування пробок

Забруднення переважно осідають при уповільненні руху потоку. Особливо піддаються заростанню застійні кишені: коліна сифонів, порожнини ексцентричних переходів, гофровані рукави, труби, що провисають.

Неякісно виконані з'єднання: неспіввісні, із задирками, видавленими ущільненнями – потенційні перешкоди для дрібних частинок, волокон. Прямокутні фасонні частини працюють подібно до інерційних вловлювачів бруду: потік ударяється о перешкоду, повертає на 90˚, а бруд втрачає швидкість, випадає в осад.

Великі незручності завдає забитий каналізаційний стояк. Муфтові стики, приєднання до підвального колектору, оглядовий колодязь – можливі місця його забиття.

Як усунути, як прочистити каналізацію (всередині санвузла)

Попередньо визначаємо місце засмічення каналізації. Якщо вода не стікає з раковини, але не затримується у ванній − забився сифон умивальника. Коли зі зливу ванни виходить поганий запах, пасма звисають з хрестовини, мабуть, засмітився U-подібний затвор або гофра.

Якщо спочатку вода стікає, а потім стоїть, можливо, справа у стояку. При суміщеній каналізації кухні та туалету справна робота унітазу вказує на засмічення розведення всередині приміщення.

Основні методи очищення каналізації:

  • гідравлічний;

  • механічний;

  • хімічний.

Гідравлічна «невідкладна допомога», що реалізується вантузом, на початковій стадії зазвичай пробиває пробку. Вантуз дозволяє прочищати каналізаційну систему завдяки поперемінному створенню розрідження − надлишкового тиску гумовим клапаном, що стискається. Рідина разом із брудом за інерцією спрямовується під квач. Волосся, що зачепилося за хрестовину, видаляють гачком.

Щільно закрийте отвір переливу долонею (або мокрою ганчіркою) для ефективної роботи квача. Щоб гумовий клапан не підсмоктував повітря, опустіть його наполовину у рідину.

Продаються вантузи для прочищення раковин та унітазів. Останні мають насадку, що звужується. В арсеналі сантехніків є потужні поршневі, втім, це не панацея, оскільки зчленування пластикової розводки не витримують надмірного тиску. Фахівці застосовують високо напірні агрегати для гідродинамічного прочищення каналізації:

Механічне чищення каналізаційних труб поєднують із роботою вантузом. Використовують дротяні гачки, полімерні йоржі, пристрої для накручування ниток. Сталевим тросиком, як правило, діють при частковому розбиранні, інакше легко пробити гофру. Вантажний трос, сталистий дріт («сталька») поступаються сантехнічному, навитому у вигляді гнучкого валу перетином 10-16 мм.

Перераховане знаряддя допомагає тимчасово відновити прохідність труб. Кардинально розв’язати питання можна, розібравши вузол, що засмітився.

Щоб почистити плоский сифон:

  • відпустіть накидну гайку, що з'єднує плоске коліно із патрубком горловини.

  • відкрутіть гайку, що стикує перехідник із відведенням або гофрованим рукавом, підключеним до каналізації.

  • зніміть коліно разом із перехідником (припустимо перехідник залишити).

Демонтаж плоского коліна:

  1. Розберіть вузол, розкрутивши стяжні гайки, почистить, промийте.

  2. Перевірте дротом прохідність відведення та ділянки за ним. Складки гофри затримують бруд, тому треба вийняти й прополоскати рукав.

  3. Розтягнуті конічні ущільнення замініть. Зібрати у зворотній послідовності.

Складання-розбирання сифону:

Пару що підтікає розкручують, сушать, промазують силіконовим герметиком, збирають. Чекають повного застигання згідно з інструкцією на тюбику.


Хімічний метод прочищення каналізаційних труб відноситься швидше до профілактичних заходів. Фабричні засоби ефективні проти жиру, але неспроможні розчинити окалину, волосяний клубок не здолають, відновлення прохідності трубопроводу буде тимчасовим.

Обов'язково одягайте захисні рукавички! Дотримуйтесь вказівок на етикетці флакона з дозування препарату, часу витримки, заходів безпеки.

Не покладайтеся на рецепти умільців. Особливо кислоти, що містять надмірну концентрацію розчинів можуть пошкодити прокладки, покриття сантехнічних приладів. Вони загрожують безпосередньо здоров'ю людини.

Зауваження щодо влаштування приладів

Для раковин призначені пляшкові, трубчасті U-подібні моделі, перші зручніше обслуговувати. Ванни частіше оснащуються компактними U-подібними плоскими. У дешевих гофрованих сифонів затвор влаштовують, зігнувши відповідним чином гармошку. Конструкція малогабаритна, але ненадійна. Жорстке з'єднання з розведенням краще гнучкого гофрованого шланга, але вимагає точного монтажу.

Пляшковій моделі повне розбирання не потрібно, достатньо відкрутити резервуар-відстійник. Залишайте відстань між торцем вертикального патрубка та дном резервуара, інакше відкладення швидко заповнять щілину. Відстань налаштовують, зміщуючи корпус по патрубку (у конструкцій, що регулюються), фіксують положення гайками.

Не забувайте підставити тазик під мийку до початку робіт:

відкручуємо денце;

від'єднуємо рукав;

знімаємо корпус, промиваэмо, ставимо назад.

Прочистка каналізаційного стояка

У п'ятиповерхових «хрущовках» ревізійні люки передбачені на першому та верхньому поверхах, високі будівлі оснащувалися ревізіями через три поверхи. Також встановлювалися місцеві прочистки − відводи, закриті пробками.

Стояки нинішньої пластикової мережі мають трійники-ревізії з різьбовими кришками. Аналогічні пристрої меншого розміру монтують поблизу проблемних ділянок: замурованих, прихованих, крутих згинів.

За відсутності лючка, бажано від'єднати гофру унітазу, щоб отримати доступ до стоякового трійника. При жорсткому приєднанні доведеться знімати, або прочищати унітаз через нього.

Прочищають спеціальним тросом із ручкою. Наконечник обладнується зачепами, що утримують при витягуванні волокна, пасма, кульки, ганчірки. Буває, прикріплюють загострену болванку (наприклад, пік відбійного молотка), пробивають затор, періодично піднімаючи й відпускаючи у вільне падіння (зручно діяти з горища).

З квартири так:

  • знімають різьбову кришку ревізії (фланцеву біля чавунної);

  • опускають трос до упору в перешкоду;

  • притримуючи дріт рукою, одночасно обертають ручку;

  • придають дроту зворотно-поступальний рух, щоб пробити перешкоду; періодично витягують, видаляють сміття, що зачепилося.

Існує небезпека проштовхнути затор нижче. Тоді доведеться просити мешканців нижньої квартири розкрити ревізію. Проштовхнувши засмічення до них, виймають вміст рукою. Щоб не провалилося далі, попередньо затикають внутрішній отвір прив'язаною зовні ганчіркою. Уважно стежте за рухом спіралі, трапляється ремонтники протикають пластмасу або запускають дріт до сусідів.

Найгірший варіант – чавунний стояк, прокладений усередині бетонних панелей. Підібратися до нього можна лише через ремонтні лючки або з горища. Мокрі стіни під'їзду між поверхами свідчать о поганій прохідності муфтових з'єднань: нечистоти застоюються, підтікають через нещільно зачеканені стикування. Для ремонту необхідно розібрати цегляну кладку, яка закриває технічні отвори у під'їзді.

Приклад із досвіду: «металісти» висмикнули фанову трубу на горищі, обваливши шлак у стояк, чавунна каналізація забилася наглухо. Пробити затор тросом, вантажем не вдалося. Сантехніки розібрали кладку отвору в під'їзді, вирізали болгаркою сегмент труби, видалили відро шлаку. Отвір закрили вальцьованим листом, приваривши електродом по чавуну.

Зовнішні причини

Каналізація в підвалі, оглядовому колодязі забивається зазвичай з вини недбайливих мешканців, які змивають непридатну консервацію, ганчірки, пакети, будівельне сміття. Останнє може опосередковано вказати на винуватця аварійної ситуації.

Місце засмічення каналізації іноді видно по стиках, що протікають під високим натиском. Не намагайтеся самостійно щось робити, телефонуйте до компанії, що управляє.

Профілактика

Зменшити ризик засмічення допомагають технічні заходи:

  • реконструкція чавунної каналізації на пластикову;

  • перероблення каналізаційної мережі з дотриманням ухилів, оптимальних проходів, плавних переходів, поворотів, монтажу ревізій.

  • заміна гофрованих відводів цільними;

  • стабілізувати тиск установкою фанового клапана;

  • застосування сифонів із вбудованими сітками;

  • захист водопроводу фільтрами;

  • встановлення сіток, уловлювачів волосся на зливні ґрати раковини, ванни.

Експлуатаційні профілактичні заходи включають:

  • недопущення влучення кульків, харчових та будівельних відходів, різних побутових предметів у систему каналізації;

  • підтримка справності зливних фільтрів побутової техніки;

  • періодичне прочищення каналізації вантузом;

  • щомісячна профілактична протока гарячою водою (50 – 60˚С);

  • при перших ознаках засмічення труб каналізації у неї заливають (засипають) реагент, наприклад: "Крот", "Тірет", "Доместос", інші аналоги.

Важливо. При будь-яких проблемах телефонуйте нам. Гарантуємо якісне прочищення каналізації у Львові. Погано йде вода у ванній, забився унітаз, потрібно прочистити стояк каналізаційний – звертайтеся.